Tze.pl Wrocław ul. Kominiarska 62A Nip 827 192 58 20

Oferujemy montaż ogrzewania podłogowego oraz rozdzielaczy

ogrzewanie podlogowe tze web
hydraulika i ogrzewanie tze web

Zalety ogrzewania podłogowego


Mówiąc o ogrzewaniu podłogowym, warto zacząć od jego zalet, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Poniżej przedstawiamy więc krótkie zestawienie, które pokazuje, dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie:

  1. Komfort

Dzięki temu, że w ogrzewaniu podłogowym, grzejnikiem jest tak naprawdę cała powierzchnia podłogi, temperatura w pomieszczeniach rozkłada się bardzo równomiernie, co sprawia, że w każdym miejscu pokoju odczuwalny jest efekt ciepłej podłogi – docenią to szczególnie tzw. zmarzluchy oraz dzieci, które większość czasu spędzają bawiąc się na podłodze.

  1. Estetyka wnętrza

Instalacja ogrzewania podłogowego znajduje się pod podłogą, co sprawia, że w pomieszczeniach nie ma żadnych widocznych elementów grzejnych – możliwości aranżacyjne są wiec znacznie większe niż w przypadku zastosowania kaloryferów.

  1. Ekonomia

Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe – temperatura wody, która płynie w rurach, nie przekracza 45 stopni, co sprawia, że jej ogrzanie jest dużo tańsze niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Kolejne oszczędności wiążą się z tym, że ogrzewanie podłogowe nie powoduje uciekania ciepła pod sufit, dzięki czemu możemy grzać słabiej niż w przypadku ogrzewania kaloryferami. Ograniczenie ucieczki ciepła to także możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach – warto wiedzieć, że 1 °C mniej może powodować różnicę w wydatkach na ogrzewanie sięgającą od 5 do 10%.

  1. Zdrowie

Ogrzewanie podłogowe powoduje zdecydowanie mniejszy efekt wysuszania powietrza w pomieszczeniach oraz zapobiega nadmiernemu unoszeniu się kurzu i drobnoustrojów, co wynika z niższej temperatury wody, jaka pływanie w rurach grzejnych (ogrzewanie podłogowe ogranicza ruch powietrza, co sprawia, że cyrkulacja kurzu jest mniejsza i możliwe jest zachowanie odpowiednich warunków higienicznych, które mają szczególne znaczenie dla alergików).

  1. Ekologia i nowoczesność

W związku z tym, że ogrzewanie podłogowe wykorzystuje znacznie niższe temperatury, to idealnie nadaje się do współpracy z nowoczesnymi źródłami ciepła, wśród których wymienić można pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Rozwiązanie to pozwala więc wykorzystywać nowoczesne technologie i dbać o środowisko naturalne.

Wady ogrzewania podłogowego

Jak każde rozwiązanie, tak i oczywiście to ma swoje wady. Poniżej zestawienie tych najważniejszych:

  1. Koszty budowy

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że koszt całej inwestycji będzie o około 30%, a nawet 40% wyższy niż miałoby to miejsce w przypadku prostej, tradycyjnej instalacji z grzejnikami. Wyższe koszty wynikają m. in. z konieczności ułożenia dużej ilości rur czy dodatkowej izolacji cieplnej.

W tym miejscu warto również wspomnieć o jeszcze jednej poważnej wadzie – w przypadku awarii, naprawy ogrzewania podłogowego są bardzo kosztowne i inwazyjne, dlatego tak ważne jest, aby wykonanie instalacji powierzyć prawdziwym specjalistom.

  1. Bezwładność cieplna

Budowa grzejnika podłogowego wiąże się z tym, że zanim zacznie on przekazywać ciepło do pomieszczenia, minie sporo czasu (z drugiej jednak strony nawet po wyłączeniu ogrzewania podłoga długo pozostanie ciepła). Ogrzewanie podłogowe może więc powodować trudności wtedy, kiedy zapotrzebowanie na ciepło zmienia się, co sprawia, że trudniej obniża się temperaturę np. w porze nocnej.

  1. Konieczność stosowania specjalnych materiałów

Ogrzewanie podłogowe niesie za sobą pewne ograniczenia, związane z tym, że jego prawidłowe działania zależne jest od zastosowania odpowiednich materiałów na posadzki. Grube dywany nie wchodzą więc w grę, cała podłoga, jak i jej wykończenie muszą bowiem przede wszystkim dobrze przewodzić ciepło.

  1. Ograniczenia aranżacyjne

Projektowanie ogrzewania podłogowego wymaga rozplanowania ustawienia poszczególnych sprzętów w pomieszczeniach – dlaczego to takie ważne? Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby nie układać ogrzewania podłogowego pod wanną czy też dużą szafą. Kolejna sprawa to sam wybór mebli, w przypadku ich ustawania na podłodze grzejnej warto wybierać te, które stoją na nóżkach, tak aby nie utrudniać promieniowania ciepła.

Mówiąc o ogrzewaniu podłogowym, trzeba sobie powiedzieć jasno – to rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady, a to czy zdecydujemy się na jego zastosowanie, zależeć powinno od naszych osobistych preferencji. Dla niektórych osób ogrzewanie podłogowe będzie bowiem idealną instalacją grzewczą, w niektórych domach może się jednak zupełnie nie sprawdzić, co jasno pokazuje, że wciąż nie wymyślono jeszcze idealnego sposobu na ogrzewanie.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Dodaj tu swój tekst nagłówka